Simona Halep pierde în sferturi la US Open în fața lui Serena Williams

Siona Halep vs. Serena Williams, deținătoarea a 22 de titluri de grand slam, de șase ori campioană la Flushing Meadows și conducând la întâlnirile directe cu 7-1. Cu tribunele alături de ea, Serena a fost favorita acestei competiții.

Înainte de meci, Simona a declarat că trebuie să fie agresivă, pentru că altfel nu va avea nicio șansa în fața Serenei care a spus, la rândul său, că se așteaptă ca împotriva ei orice jucătoare să joace mai bine decât nivelul la care se află real.

Primul set, după scor, 6-2 pentru americancă, pare unul fără istorie. Dar dominația actualului nr. 1 mondial nu a fost atât de totală. Simona însă nu s-a concentrat suficient, a ratat mult și asta a condus la istoria setului.

Setul doi a fost cu siguranță cel mai bun de până acum din competiția feminină la US Open. Ghemul 2 al setului a fost exceptional, cu o durată de este 10 minute. De la 40-0 pentru Serena, Simona a revenit, a salvat 7 mingi de break si a castigat. A reușit apoi un break și și-a pastrat acest avantaj până la sfârșitul ghemului pe care l-a câștigat cu 6-4.

A fost un set de o dăruire exemplară și de-o parte, și de alta. Cu schimburi de mici aprig disputate, cu ghemuri care nu se mai terminau.

A fost cel mai bun tenis jucat de Simona Halep în acest an, o demonstrație clară despre cum jocul sportivei românce s-a îmbunătățit în ultimul an sub îndrumarea lui Darren Cahill, antrenorul Simonei.

Din păcate, setul 3 a început cu Simona încă euforică după ce i-a luat un set Serenei. Favorita s-a distanțat la rapid la 4-1 și istoria meciului s-a scris rapid. 6-3 în decisiv, într-un meci care a durat două ore și 14 minute.

A fost clar nu un meci de sferturi de finală, ci unul de semifinală. Simona a părăsit arena în aplauzele publicului.

A fost un meci care ar trebui să dea speranțe fanilor români că anul viitor poate fi anul în care Simona Halep să strălucească așa cum o merită.